Jakie są najlepsze deski na taras?

deski na taras

Taras to idealna przestrzeń do odpoczynku, czy spędzania czasu w gronie najbliższych. W końcu świeże powietrze, przyjemny wiaterek czy ciepłe promienie słońca wręcz zachęcają do relaksu. Na tarasie można czytać książki, grillować potrawy, czy opalać się. Żeby jednak była to przestrzeń w której czujemy się w pełni dobrze to najpierw trzeba zadbać o jego odpowiedni projekt i wykonanie. Większość wie jakiej wielkości powinien być taras – co najmniej kilka, do kilkunastu metrów kwadratowych.

Co jeszcze jest ważne podczas wykonania tarasu?

taras z drewnaZbyt mały sprawi, że cała rodzina nie będzie mogła równocześnie na nim wypoczywać, a zbyt duży będzie sprawiał wrażenie przytłaczającego i optycznie pomniejszy zarówno dom, jak i ogród. Większość także nie decyduje się na wysokie konstrukcje ze schodami i barierkami, jako że są one dosyć kosztowne. Najpopularniejszy zatem jest taras ,,płaski”, zaczynający się kilkanaście centymetrów nad ziemią. A z czego się go buduje? Najbardziej polecana będzie specjalna deska tarasowa impregnowana. Specjalne drewno takie jak świerk syberyjski czy modrzew poddawane zostają obróbce, mającej na celu zabezpieczenie ich przed wilgocią. Impregnacja ponadto nadaje intensywnego koloru i połysku deskom. Drewno jest ciepłe, przyjemne w dotyku, dodatkowo to materiał naturalny, więc idealnie nada się do tworzenia ogrodowych konstrukcji.

deski na tarasMożna z niego wykonywać nie tylko samą podstawę tarasu, ale też przydomowe pergole, zadaszenia czy meble – wtedy łatwo jest osiągnąc spójny efekt aranżacyjny. Jaka musi być dobra deska tarasowa? Przede wszystkim odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Nie powinna blaknąć pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, wypaczać się pod wpływem wilgoci, jak również pękać podczas upału czy mrozu. Najważniejszy jest dobór drewna, bo nawet najlepszy impregnat nic nie zdziała jeśli na taras weźmiemy miękkie drewno liściaste. Na tarasie sprawdzą się także deski kompozytowe, czyli deski drewniane z dodatkiem tworzywa sztucznego. Wyglądają podobnie do tych w pełni naturalnych, jednak są bardziej odporne na zarysowania czy wilgoć, a dodatkowo nie wymagają konserwacji. To dobra opcja keidy taras nie ma zadaszenia lub jest stale oświetlony (od strony południowej).

Zdecydowanie taras drewniany jest bardziej klimatyczny i estetyczny niż ten wyłożony kostką brukową, czy płytkami ceramicznymi. Żeby jednak każdy domownik był z niego w pełni zadowolony to trzeba wybrać takie deski, które szybko nie zgniją ani nie popękają pod wpływem zmiennych, niekorzystnych czynników atmosferycznych.