Termoizolacja przemysłowa – charakterystyka i zastosowanie

przemysłowe termoizolacje

Wybierając izolację przemysłową, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki jest jej cel. Izolacje mogą chronić przed utratą ciepła, redukować hałas lub podnosić szczelność instalacji. W przemyśle nawet niewielka zmiana w kwestii izolacji może przynieść bardzo duże korzyści lub straty. Podczas projektowania instalacji trzeba wziąć pod uwagę specyfikę samej instalacji oraz materiału.

Termoizolacje przemysłowe

termoizolacje przemysłowe fabrykJego grubość powinna być dobrana w taki sposób, żeby zapewnić jak najlepszą efektywność energetyczną przy jak najmniejszych kosztach. Izolacje cieplne mają za zadanie chronić przed utratą ciepła lub jego pozyskiwaniem. W przypadku chłodni istotne jest zabezpieczenie całego obszaru lub konkretnych instalacji przed pozyskiwaniem ciepła z otoczenia. Służy do tego szereg materiałów, takich jak wełny mineralne, piany poliuretanowe czy panele izolacyjne. Izolacje termiczne często składają się z wielu warstw. Każda z nich musi cechować się wysoką sprawnością energetyczną i niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W przypadku rurociągów izolacja termiczna musi zapewniać jak najmniejszą utratę parametrów przesyłanego czynnika. Jednym z zadań izolacji jest ochrona czynnika przed zamarzaniem. Równie niepożądanym zjawiskiem jest skraplanie pary na zewnętrznej powierzchni.

przemysłowe termoizolacjePlanując termoizolacje przemysłowe fabryk można określić roczne zmniejszenie zużycia ciepła oraz oszczędność związaną z kosztem zakupu energii. Wyższa grubość izolacji termicznej zwiększa jej efektywność, ale wzrost ten nie jest liniowy, dlatego trzeba wyliczyć optymalne parametry powłoki izolacyjnej. Fabryki, które posiadają dobre izolacje przemysłowe, wytwarzają mniej dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Nowoczesne izolacje termiczne projektuje się w taki sposób, żeby jak najbardziej zwiększyć ich efektywność przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów, wagi i gabarytów. Materiał termoizolacyjny musi zachowywać swoje pierwotne parametry niezależnie od zmieniających się czynników zewnętrznych. Ważnym elementem termoizolacji przemysłowej jest płaszcz ochronny. Wykonuje się go szczególnie na izolacji rur oraz systemów przesyłowych.

W pomieszczeniach zamkniętych wykonuje się płaszcz mokry, natomiast w pozostałych miejscach suchy. Do wykonania suchego płaszcza ochronnego korzysta się zwykle z blachy ocynkowanej lub aluminium. Na etapie projektowania termoizolacji należy uwzględnić specyfikę przesyłanego medium oraz warunki zewnętrzne. Na tej podstawie można dobrać odpowiedni materiał oraz jego grubość.