Czy kolejność wykonywania prac wykończeniowych jest istotna?

Prace wykończeniowe

W obecnym czasie kładzie się szczególny nacisk na kwestię zachowania odpowiedniej kolejności podczas realizacji prac wykończeniowych. Tylko w taki sposób można zyskać pewność, że rezultaty już przeprowadzonych prac nie zostaną przypadkowo zniszczone. Niezależnie od miejsca realizacji opisywanych prac ich kolejność jest niemal w każdym przypadku do siebie zbliżona.

Prace wykończenioweZ pewnością w pierwszej kolejności zadbać należy zawsze o zbudowanie i postawienie ścianek działowych. Stan surowy bowiem to ostatni moment, kiedy możliwe jest wdrożenia zmian w plan remontu domu. W szczególności o zbudowanie ścianek działowych zadbać należy, jeżeli chce się inaczej niż w przyjętym projekcie podzielić pomieszczenie czy też całkowicie zrezygnować z tworzenia ścianek działowych w danym pokoju. Wdrażając takie zmiany należy się upewnić, jaki będzie mieć to wpływ na dokumentację projektową czy też na przebieg instalacji w remontowanym obiekcie. W kolejnym etapie pamiętać zaś należy o konieczności ułożenia instalacji. Kiedy ściany wewnętrzne są ustawione w odgórnie założony sposób, można zadbać o rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej oraz kanalizacyjnej.

RemontW takim celu należy wykuć bruzdy w ścianach oraz podłożu, niezbędne do podłączenia grzejników oraz wody. W kolejnym kroku można przystąpić do ułożenia kabli elektrycznych, alarmowych oraz innych. Po ułożeniu przewodów w odpowiednie sposób warto sfotografować lub sfilmować miejsce ich montażu. Dzięki temu w razie potrzeby będzie można zawsze sprawdzić, w jakich konkretnie miejscach one przebiegają, co może uniemożliwić położenie tynków. Następnym etapem prac wykończeniowych powinno być zaś zamontowanie parapetów wewnętrznych w dedykowanych miejscach. Robi się to zazwyczaj na etapie końcowym wykonywania tynków, co ochroni parapety przed zabrudzeniem czy też zniszczeniem. Następnie wykonywane są zazwyczaj wylewki samopoziomujące, które pozwalają na wyrównanie i przygotowanie podłoża pod materiały posadzkowe. Na większość nowoczesnych wylewek można wejść po 12 do 24 godzin od momentu ich utworzenia.

Wykonywanie prac wykończeniowych czy też remontowych w odpowiedniej kolejności jest niezbędne dla uzyskania stuprocentowej satysfakcji z ich wykonania. Pozwoli to również na uchronienie się przed przypadkowym zniszczeniem efektów już wykonanych prac, w tym na przykład świeżo zamocowanych parapetów czy też położonej podłogi. Niezależnie od wielkości danego pomieszczenia czy też jego przeznaczenia, zachowanie reguły odpowiedniej kolejności jest niezwykle istotne dla pełnego zadowolenia z wykonanych prac.