Szycie firanek i zasłon – na co zwracać uwagę?

zasłona

Firanki i zasłony to piękne dekoracje okienne, które mają wpływ na odbiór całego pomieszczenia. Jeśli będą brzydkie, brudne, źle zawieszone to zepsują cały efekt. Jeśli zaś będą nowoczesne i atrakcyjne to sprawią, że w pokoju będzie się miło przebywało. Do wyboru jest wiele różnych modeli, zarówno w zakresie ozdób na okna zwykłe, jak i na drzwi balkonowe, a nawet do przeszklonych ścian budynków.

O czym pamiętać szyjąc dekoracje okienne?

zasłonaW sklepach nie zawsze znajdziemy pasujące dekoracje, dlatego też rozwiązaniem jest samodzielnie szycie firan i zasłon w Krakowie lub też oddanie tego zlecenia w ręce profesjonalnej krawcowej. Od czego zacząć? Z pewnością od wyboru właściwej tkaniny. Liczy się jej kolor, struktura, stopień zaciemnienia, jak i to jak się układa. Firanki zwykle są wykonane z materiałów lekkich i półprzeźroczystych. Mają one za zadanie jedynie rozpraszać światło, a nie je blokować. Do wyboru mamy między innymi syntetyczny poliester, który się nie gniecie, pięknie układający się woal, czy też nieco sztywniejszą organzę. Wiele zależy od tego czy chcemy firanki proste, czy marszczone. Na ich tle zdecydowanie wyróżniają się firanki z żakardu. Przypominają one plecionkę, koronkę, która wielu kojarzy się z firankami ,,jak u babci”. Często można zatem zobaczyć firany gładkie z wykończeniem koronkowym, czyli takie dwa w jednym.

zasłonaPodczas szycia firan trzeba też pamiętać o odpowiedniej taśmie lub przelotkach na górze. Od tego zależy jak będziemy mocować firanki – na żabki, haftki, szelki, kółka (przelotki), jak również to jak bardzo będzie ona zmarszczona. A jak wygląda szycie zasłon? Jest ono na pewno łatwiejsze niż szycie firan. Przede wszystkim dlatego, że one naturalnie mogą się układać w fale i nie wszywa się tu taśmy marszczącej, a po drugie dlatego, że szyte są one na prosto – bez łuków, czy zdobień na spodzie. Tu wykorzystuje się też cięższe, grubsze tkaniny które łatwiej jest przeszyć na maszynie. Może to być bawełna, len, tkaniny typu buccle (zwane też barankami), jak i tkaniny welurowe. Zasłona ma zablokować dostęp światła więc powinna być wykonana z grubszej tkaniny, jak również ciemniejszej. Polecane są modele granatowe, szare, czy brązowe, jak również te wzorzyste np. w romby czy duże kwiaty.

Warto pamiętać o tym, ze firanki i zasłony powinny ze sobą współgrać, tak by tworzyły spójną dekorację okienną. Reasumując, szycie firan i zasłon na pewno wymaga dużych umiejętności krawieckich. Trzeba umieć obchodzić się z wybranym materiałem, umieć wszywać taśmy, czy kółka przelotowe. Jednak takie dekoracje okienne będą idealnym uzupełnieniem każdego wnętrza.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom