Czy warto zainwestować w głęboki basen ogrodowy?

basen

Zakup basenu ogrodowego może przysporzyć mnóstwo radości. Dostępne są modele, które trzeba wkopać na stałe oraz takie, które ustawia się na specjalnym stelażu na gruncie. W drugim przypadku taki basen zawsze można przestawić, a po zakończeniu sezonu należy go opróżnić i złożyć. Jest to rozwiązanie, które zapewnia większą elastyczność, ale jednocześnie jest mniej trwałe od niecki, którą trzeba wkopać.

Od czego zacząć?

basenBasen ogrodowy może być owalny lub prostokątny. Pojemność niecki zależy od jej wymiarów i kształtu. W basenie o powierzchni 37 metrów kwadratowych i wysokości linii wodnej nieprzekraczającej 120 centymetrów zmieści się ponad 43 tysiące litrów wody. Wypełnienie basenu wodą zajmuje trochę czasu. Basen warto ustawić w miejscu, które jest dobrze nasłonecznione, żeby woda szybciej się nagrzewała. Alternatywnym rozwiązaniem jest podłączenie do basenu pompy ciepła dedykowanej do takich rozwiązań. W trakcie lata pompa pracuje bardzo efektywnie, zapewniając szybkie i niedrogie podgrzewanie wody w basenie. Istotnym elementem całej instalacji są także filtry, które odpowiadają za oczyszczanie wody z zabrudzeń.

basenBaseny ogrodowe ustawia się na profilach wykonanych z metalu. Profile są poziome i pionowe, a między nimi ustawia się ściany ze stali lub tworzyw sztucznych. Wśród posiadaczy domów jednorodzinnych duże głębokie baseny ogrodowe cieszą się dużą popularnością w sezonach letnich. Pozwalają na schłodzenie się w gorący letni dzień, a w sytuacji, gdy zapewni się zadaszenie i ogrzewanie wody, można z nich korzystać także przy gorszej pogodzie. Poręcze oraz kolumny zabezpiecza się specjalnymi ochraniaczami wtryskowymi. Poprawia to estetykę basenu i chroni jego elementy. Konstrukcję od wewnątrz wykłada się folią basenową z polichlorku winylu. Może mieć ona kolor niebieski lub biały. Do oczyszczania wody wykorzystuje się filtr piaskowy, którego wydajność musi być dopasowana do pojemności basenu. Bezpieczne korzystanie z basenu jest możliwe wtedy, gdy zamontuje się dwustronną drabinkę.

Inwestycja w głęboki basen ogrodowy będzie bardzo opłacalna, gdyż zapewni rozrywkę dla całej rodziny przez wiele lat. Basen można postawić na dowolnym gładkim i twardym podłożu, które zapewni odpowiednią stabilność. Podłogę w basenie powinna stanowić specjalna mata wykonana z polietylenu. Zabezpiecza ona zbiornik przed pęknięciem i poprawia komfort podczas kąpieli. Czas instalacji basenu zależy od jego powierzchni oraz zastosowanych technologii. Producenci sprzedają baseny wraz z usługą montażu u klienta.