Co warto wiedzieć o drewnianych drzwiach?

drzwi

Coraz więcej inwestorów decyduje się na domowe drzwi wewnętrzne wykonane z drewna. Takie rozwiązanie niesie ze sobą liczne korzyści – drewno nawet w razie skrzywienia można dopasować do ościeżnicy przy niedużym nakładzie pracy. Surowe drewno można pomalować lakierem, olejem lub bejcą, żeby zabezpieczyć je przed wilgocią lub zmienić jego wygląd. Dostępnych jest wiele gatunków drewna, takich jak sosna, świerk czy dąb, z których dzisiaj stolarze są w stanie wykonać dopasowane pod względem wymiaru drzwi.

Jak najlepiej wybrać drzwi wewnętrzne?

drzwiPierwszą rzeczą, o której warto pomyśleć przed zakupem drzwi, jest ich wymiar. Dotyczy to nie tylko szerokości i wysokości skrzydła, ale też tego, w którym kierunku mają się otwierać. Mając już wszystkie te informacje, stolarz jest w stanie wykonać drzwi i otwory na zawiasy oraz klamkę. Alternatywą jest kupienie gotowych drzwi wraz z ościeżnicą, co może jednak wymagać dopasowania otworu drzwiowego w mieszkaniu. Surowe drewno jest znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż drzwi pokryte laminatem lub okleiną. Uszkodzenia można naprawić we własnym zakresie, a zdarcie części wierzchniej warstwy po wyszlifowaniu jest praktycznie niewidoczne. W zestawie z drzwiami można dokupić dopasowaną ościeżnicę z nakładkami wykonanymi z tego samego gatunku drewna.

drzwiWysokiej jakości nowe drzwi wewnętrzne drewniane białe może wykonać doświadczony stolarz. W drzwiach można obsadzić przeszklenie. W przypadku drzwi przeznaczonych do łazienki lub kuchni warto pomyśleć o dodatkowej wentylacji w dolnej części. Zwykle wykonuje się ją przy pomocy otwornic. Możliwe jest też wstawienie poziomej kratki wentylacyjnej. Zabezpieczając surowe drzwi specjalnymi preparatami, warto wybrać takie środki, które nie zawierają w swoim składzie dużej ilości wody. W przeciwnym razie drzwi mogą się wypaczyć i wymagać strugania lub przekładania zawiasów. Drzwi pokryte laminatem lub okleiną od razu są zabezpieczone i nie wymagają żadnych dodatkowych starań. Nie zapewniają też jednak możliwości dopasowania ich pod względem wyglądu.

Najtańszym rozwiązaniem jest zakup drzwi z surowego drewna. Powierzchnia skrzydła może być szlifowana lub frezowana. Wypełnienie drzwi powinno zapewniać wysoki poziom izolacji akustycznej. Drzwi z drewna dobrze nadają się do oddzielania wewnętrznych pomieszczeń, ale nie są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Grubsze drzwi są cięższe, ale zapewniają lepszą izolację akustyczną. Szerokość drzwi musi być dopasowana do otworu montażowego i wymiarów ościeżnicy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom