Rodzaje filtrów do ciągników rolniczych

klucz

Ciągniki rolnicze to samojezdne maszyny, które charakteryzują się dużą mocą pociągową, która wynika z wysokiego momentu obrotowego. Takie parametry pracy zapewniają silniki wysokoprężne napędzane olejem napędowym. W tego typu silniku dużą rolę odgrywa jakość paliwa. Także powietrze dostarczane do komory spalania musi być wolne od zabrudzeń, co w przypadku ciężkiej pracy na roli zwykle jest trudne do osiągnięcia.

Odpowiedni filtr to podstawa!

mechanikZa czystość mieszanki w komorach spalania odpowiadają specjalistyczne filtry. W ciągnikach rolniczych stosuje się więcej filtrów niż w samochodach osobowych i dostawczych. Wynika to z faktu, że ciągniki często wyposażone są w dodatkowy osprzęt, który korzysta z układu hydraulicznego. Filtry hydrauliczne to jeden z rodzajów, które są stosowane w ciągnikach rolniczych. Służą one do oczyszczania oleju hydraulicznego z zanieczyszczeń. Płyn hydrauliczny musi być idealnie czysty, żeby nie uszkodzić delikatnej struktury siłownika. Nawet niewielkie zarysowanie na tłoku może sprawić, że urządzenie nie będzie działało w prawidłowy sposób i w krótkim czasie ulegnie awarii. Regularna wymiana filtra hydraulicznego pozwala zachować w dobrej kondycji pompę oraz wszystkie siłowniki. Uszkodzony filtr prowadzi do kaskadowej utraty wydajności i awarii.

kluczWysokiej jakości wytrzymałe filtry do ciągników rolniczych chronią nie tylko elementy mechaniczne, ale też samego rolnika. Służą do tego filtry kabinowe, których zadaniem jest filtrowanie powietrza dostającego się do kabiny kierowcy. Przydaje się to szczególnie podczas pracy w dużym zapyleniu oraz w trakcie oprysków. Filtr kabinowy pochłania szkodliwe substancje, które unoszą się w powietrzu podczas prac rolnych. Chociaż ten filtr nie przekłada się bezpośrednio na sprawność ciągnika, warto o niego dbać, żeby chronić zdrowie i zwiększać komfort podczas pracy. Innym rodzajem filtra powietrza jest ten, który usuwa zabrudzenia podczas wlotu do silnika. Spalanie mieszanki paliwa wymaga dostarczenia odpowiedniej dawki czystego powietrza.

Chcąc cieszyć się ze sprawnie działającego silnika spalinowego, trzeba dbać o stan filtrów powietrza i paliwa. To one odpowiadają za to, żeby mieszanka w komorze spalania była pozbawiona zabrudzeń. Istotną rolę odgrywa także filtr oleju. Dzięki niemu wewnętrzne elementy silnika są chronione przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku zabrudzenia oleju silnikowego. Regularna wymiana filtrów pozwala uniknąć poważnych i kosztownych awarii. Wymianę można wykonać samodzielnie lub udać się do autoryzowanego serwisu.