Zalety przemysłowych instalacji galwanicznych

przemysłowe linie

Jedną z metod nakładania na metalowe przedmioty powłok dekoracyjnych i ochronnych jest galwanizacja. Można spotkać się także z bardziej fachowym określeniem – galwanostegia – które jednak nie przebiło się do świadomości konsumentów. Proces galwanizacji, podobnie jak szereg innych wykonywanych w przemyśle, uległ znacznej automatyzacji.

Automatyzacja galwaniczna

przemysłowe linie galwaniczneCharakterystyczną cechą produkcji przemysłowej jest nastawienie na dużą ilość produkowanych towarów. Oznacza to, że linia produkcyjna musi być dostosowana do pracy z wysoką wydajnością. Już na etapie projektowania linii galwanicznej należy uwzględnić możliwości i potrzeby przedsiębiorstwa. Linia musi być dopasowana do przestrzeni, którą dysponuje firma, a także przewidywanego zapotrzebowania na galwanizację. Kluczowym elementem każdej linii galwanicznej jest układ transportowy. Dzięki niemu galwanizowane przedmioty mogą przemieszczać się między kolejnymi stanowiskami przy minimalnym udziale człowieka, co pozwala na znacznie przyspieszenie pracy. Galwanizowane obiekty są przenoszone między kolejnymi wannami za pomocą manipulatorów, uchwytów i przenośników. Istotne parametry to kierunek przenoszenia oraz stopień robotyzacji. Im bardziej złożone są manipulatory i przenośniki, tym większą swobodę pracy mają operatorzy.

przemysłowe linieDobrze przemyślane przemysłowe linie galwaniczne cechują się wysoką wydajnością, precyzją oraz bezpieczeństwem. Cały proces galwanizacji przemysłowej można kontrolować z poziomu komputera sterującego. W procesie galwanizacji przemysłowej można pokrywać powierzchnię przedmiotów cynkiem, chromem czy niklem. Sterowanie za pomocą komputera pozwala na jednoczesne galwanizowanie wsadów o różnych parametrach bez konieczności zatrzymywania i przestawiania maszyn. Operator może dowolnie zmieniać kolejność etapów w procesie technologicznym. W linii galwanizacyjnej można zamontować dodatkowe urządzenia, takie jak wagi lub drukarki do etykiet. Ważnym elementem linii jest szafa rozdzielcza, w której znajdują się wszystkie bezpieczniki oraz urządzenia sterujące. Galwanizowane obiekty są przenoszone do kolejnych wanien, co pozwala uzyskać pożądany efekt.

Nad bezpieczeństwem operatorów czuwa system czujników, który po wykryciu anomalii uruchamia alarm i zatrzymuje linię. Z poziomu komputera lub panelu sterowania operator może na bieżąco sprawdzać stan wszystkich stanowisk. Automatyzacja pozwala znacznie szybciej galwanizować obiekty. Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie przemysłowych linii galwanicznych są obecnie znacznie bardziej wydajne i konkurencyjne.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Przemysł