Szerokie zastosowanie ciągników jednoosiowych

maszyny rolniczne

Każdy wie, jak wygląda ciągnik – to podstawowa maszyna rolnicza, która zastąpiła zwierzęta pociągowe. Mniejszą, ale za to bardziej poręczną wersją tego pojazdu jest ciągnik jednoosiowy. Jego główną cechą jest to, że posiada tylko jedną oś, co sprawia, że jest mniejszy i zużywa o wiele mniej paliwa. Ciągniki jednoosiowe zasilane są przeważnie przez 1-cylidnrowe silniki spalinowe. Stosowane paliwo to olej napędowy lub benzyna.

Ciągniki jednoosiowe – co warto wiedzieć?

świetny ciągnik jednoosiowy z osprzętemDo chłodzenia silników wykorzystuje się ciecz chłodniczą lub strumień powietrza. Zastosowanie ciągników jednoosiowych nie ogranicza się tylko do rolnictwa. Korzystają z nich ogrodnicy, sadownicy oraz administratorzy terenów zielonych. Masa małego ciągnika jednoosiowego zwykle nie przekracza 100 kilogramów. Są one znacznie lżejsze od dwuosiowych maszyn rolniczych. Pozwala to na korzystanie z nich na terenach zielonych bez obaw, że zniszczy się trawnik. Jednocześnie koła z dużym bieżnikiem oraz wysoki moment obrotowy pozwalają poradzić sobie w trudnym terenie, także po intensywnych opadach deszczu. Różnorodny osprzęt pozwala na dopasowane ciągnika do takich zadań jak zbieranie zagrabionych liści, rozdrabnianie gleby lub przygotowywanie jej pod zasiewy na małych powierzchniach.

maszyny rolniczne Do bardziej wymagających prac potrzebna będzie większa moc. Obecnie świetny ciągnik jednoosiowy z osprzętem można kupić od autoryzowanych dostawców. Ciągniki wyposaża się w silniki o mocy 5-15 KM. Jednostki zasilane olejem napędowym zwykle dysponują lepszym momentem obrotowym kosztem mocy. Silnik benzynowy natomiast łatwiej uruchomić, jest on też tańszy. W wyborze silnika należy zastanowić się nad tym, do czego służył będzie ciągnik jednoosiowy oraz jak często będzie używany. Silniki benzynowe łatwiej odpalają przy niskich temperaturach. Do ciągnika jednoosiowego można zamontować pług, który wykorzystuje się do odśnieżania ścieżek, chodników i przejść w trakcie zimy. Ponieważ ciągniki jednoosiowe posiadają niski uciąg, zwykle nie używa się ich do prac rolniczych na dużą skalę. Większe modele ciągników jednoosiowych dysponują niezależnymi hamulcami na każde koło, co znacznie zwiększa ich manewrowość.

Duże ciągniki jednoosiowe mogą ważyć nawet 400 kilogramów, dysponują większą siłą napędową i radzą sobie w trudniejszych warunkach. Ciągniki jednoosiowe stosuje się w ogrodnictwie, rolnictwie czy budownictwie. Dobrze sprawdzają się do wykonywania lżejszych prac, do których pełnowymiarowy ciągnik nie jest wskazany ze względu na wysokie koszty zakupu oraz eksploatacji.