Gęstość ciepłego powietrza jest mniejsza od zimnego, dlatego się ono unosi. Fakt ten powoduje, że największe straty cieplne podczas ogrzewania domu generuje właśnie dach. Z tego powodu stosuje się różnego rodzaju izolacje termiczne, które tworzą barierę między nagrzanym wnętrzem a atmosferą. Ocieplenie dachu skośnego pozwala na oszczędzenie od 10 do 25 procent energii potrzebnej na ogrzewanie.
Dach – jak go ocieplić?
Materiał izolacyjny dobiera się na podstawie specyfiki dachu, budżetu oraz cech termoizolacyjnych. Ocieplając dach, należy zastanowić się nad rodzajem powłoki izolacyjnej i jej grubością. Materiał izolacyjny musi być odporny na działanie wilgoci i wysokich temperatur. Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zalicza się wełnę mineralną. Posiada dobre właściwości izolacyjne i jest prosta w montażu. Sprzedawana jest w gotowych arkuszach, które układa się między drewnianymi elementami nośnymi dachu. Dostępna jest wełna szklana lub skalna. Podczas układania wełny należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej izolacji, ponieważ materiał ten nie przepuszcza wilgoci. Ułożenie wełny wymaga dużej staranności, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych.
Najpopularniejszą alternatywą dla wełny mineralnej jest natryskowa piana poliuretanowa. Wyjątkowo trwałe ocieplenia dachu w Poznaniu wykonuje się z piany poliuretanowej o odpowiednich parametrach. Do natrysku piany potrzebny jest specjalistyczny agregat. Pianka poliuretanowa wyróżnia się tym, że przepuszcza wilgoć, dzięki czemu nie jest potrzebna dodatkowa wentylacja dachu. Montaż izolacji termicznej z piany odbywa się poprzez natryskiwanie – o wiele ciężej popełnić błąd, a pracę można zakończyć w jeden dzień. Współczynnik przewodzenia ciepła przez pianę poliuretanową wynosi od 0,022 do 2,042 wata na metr kwadratowy. Im mniejsze przewodzenie cieplne, tym lepsza izolacja termiczna. Wartości te są porównywalne z wełną mineralną. W przypadku dachów prostych można zastosować także styropian. Wówczas jednak warstwa musi być grubsza. Dach można ocieplić także przy pomocy celulozy.
Jest to ekologiczny materiał, który pochodzi z recyklingu. Aplikuje się go metodą natryskową. Warto uwzględnić nie tylko parametry termoizolacyjne, ale też akustyczne. Wełna mineralna oraz celuloza dobrze tłumią dźwięk. Ocieplanie dachu można wykonywać metodą nakrokwiową lub międzykrokwiową. Przed rozpoczęciem prac należy przeprowadzić inspekcję dachu, a w przypadku aplikacji natryskowej także dokładnie oczyścić powierzchnie, na których będzie przeprowadzana aplikacja.