W jakiej kolejności przeprowadzać prace wykończeniowe?

Remont

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest wykonywanie prac wykończeniowych w określonej kolejności. Tylko w taki sposób można się natomiast upewnić, że rezultaty prac, na przykład wykończonych ścian, nie zostaną przypadkowo zniszczone. Dobre rozplanowanie prac wykończeniowych wpłynąć może korzystnie na przyśpieszenie ich przebiegu.

MalowanieW każdej sytuacji prace wykończeniowe rozpoczęte być powinny od montażu czy też budowania ścianek działowych. Ustalenie podziału mieszkania w każdym przypadku powinno być wykonywane w pierwszej kolejności. Co ważne, wszelkie prace związane z podziałem mieszkania powinny być wykonane jeszcze przed zaprojektowaniem przebiegu wszelkich instalacji w mieszkaniu. Tym zadaniem należy się natomiast zająć w kolejnym etapie przebiegu prac. Prace związane z montażem instalacji powiązane są z wykuciem bruzd na podłączenie grzejników oraz wody. Dotyczyć również będą ułożenia kabli elektrycznych, alarmowych oraz telewizyjnych. Dobrym nawykiem jest sfotografowanie przebiegu przewodów i rur po ich ułożeniu. Dzięki temu zmniejszy się znacznie ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia w dalszych etapach remontu.

RemontPracami, jakimi powinno się zająć w następnej kolejności, będzie zawsze tworzenie podłóg. Po zakończonych pracach związanych z montażem instalacji, należy ułożyć warstwy izolacyjne podłóg. Przed zakryciem podkładami instalacji trzeba pamiętać o konieczności wykonania tak zwanych prób ciśnieniowych. Utworzoną szlichtę należy zabezpieczyć, aby nie uległa ona przypadkowemu zabrudzeniu w czasie tynkowania. W kolejnym etapie prac wykończeniowych pamiętać należy o konieczności tynkowania ścian. Aby mieć pewność uzyskania w pełni pozytywnych rezultatów wykonania takich właśnie prac, kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju tynków oraz metody tynkowania. Na przykład, tynki cementowo-wapienne są w wielu przypadkach dobrym wyborem ze względu na krótszy czas ich schnięcia. Mogą się jednak nie sprawdzać dobrze w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Prace wykończeniowe, aby przyniosły pozytywne efekty ich realizacji, powinny być wykonywane zawsze w ściśle określonej kolejności. Jej zachowanie jest bardzo ważne w kontekście uniknięcia uszkodzenia rezultatów już wykonanych prac, na przykład podłóg, ścian czy też instalacji. Dokładne rozplanowanie prac w danym mieszkaniu dawać będzie również gwarancję, że ich postęp będzie bardzo szybki, oczywiście, o ile będzie to możliwe. Biorąc to wszystko pod uwagę nie powinno dziwić, że wykonywanie takich prac coraz częściej zleca się profesjonalistom.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Remonty