Zastosowanie mikrozraszania w ogrodnictwie

mikrozraszanie

Istnieje wiele sposobów na podlewanie roślin uprawnych. Wykorzystywane są odmienne techniki, które uwzględniają różne warunki glebowe i atmosferyczne. Rolnik, ogrodnik lub sadownik musi wybrać metodę, która w jego przypadku będzie najbardziej efektywna. Coraz większą popularnością cieszy się mikrozraszanie, które jest metodą uniwersalną. Wybierając odpowiednie rozwiązania techniczne, można w ten sposób nawadniać zarówno małe, jak i duże uprawy.

Mikrozraszacz do ogrodu — ponadczasowy patent

mikrozraszanie Jest to dobry sposób na podlewanie wszelkiego rodzaju upraw szklarniowych. Rośliny znajdujące się w szklarniach, tunelach i szkółkach nie mają dostępu do naturalnych opadów atmosferycznych, dlatego rolnicy muszą zapewniać im sztuczne nawodnienie. Wykorzystując mikrozraszanie, można jednocześnie dostarczać wodę oraz nawozić rośliny. Budowę instalacji zraszającej można dopasować do potrzeb konkretnej uprawy. Pozwalają na to liczne modułowe systemy do budowy instalacji zraszających. Intensywność zraszania i sposób rozchodzenia się strumienia wody zależy od typu dyszy użytej w mikrozraszaczu. Podwieszane mikrozraszacze nie kapią, gdy skończą pracować i dozują dokładnie taką ilość wody, jaka jest potrzebna.

mikrozraszanie Zapewniają równomierne pokrycie całego obszaru. Woda rozchodzi się po niskiej trajektorii. Trwałe mikrozraszanie do ogrodu można podłączyć bezpośrednio do rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Stosuje się przeważnie rury z polietylenu lub polichlorku winylu. Zraszacze wciska się lub wkręca na specjalny uchwyt. Dostępne są także zraszacze, które można wpiąć bezpośrednio w rurę wykonaną z polietylenu. Można je wykorzystywać do nawadniania klombów oraz kwiatowych rabat. Ogrodnicy cenią je za prostą budowę i niezawodność. Tego typu zraszaczy można używać w dowolnie skonstruowanych instalacjach. Dostępne są także specjalne dysze, które umożliwiają zamgławianie. Wykorzystuje się je głównie w pomieszczeniach zamkniętych, na przykład w szklarniach i tunelach ogrodowych. Są bardzo przydatne w produkcji różnego rodzaju sadzonek.

Dzięki mikrozraszaczom możliwe jest precyzyjne dawkowanie wody w miejscach, w których jest ona potrzebna. Odpowiada za to praca całej instalacji, której budowa musi być przemyślana. Szeroka gama dostępnych środków technicznych pozwala na takie dopasowanie instalacji, żeby spełniała ona wszystkie wymagania ogrodnika. W instalacji wyposażonej w mikrozraszacze nie jest potrzebne wysokie ciśnienie cieczy. Tego typu metoda nawadniania wykorzystywana jest zarówno w uprawach na skalę przemysłową, jak i przydomowych ogrodach.